Öğretmen Maaşları ve OECD Ortalaması

Öğretmen Maaşları ve OECD Ortalaması

OECD geçen ay yayınladığı ‘Eğitime Bir Bakış 2017’ raporunda 2015 verilerine göre öğretmenlerin yıllık kazançlarına da yer veriyor. Buna göre Türkiye OECD ülkeleri arasında ilk ve ortaokulda 21; lisedeyse 23’üncü sırada bulunuyor. Kaynak: Türkiye Öğretmen Maaşları ve OECD Ortalaması

11 Ekim 2017 - 13:31

Bugün, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. OECD gibi birçok kuruluş öğretmenlerin ekonomik durumlarıyla ilgili ayrıntılı veriler yayınlıyor. Organizasyon, alanında en önemli raporu kabul edilen ‘Eğitime Bir Bakış’ta bu yıl 2015 verilerine göre OECD üye ülkelerinde tüm düzeylerden öğretmen maaşlarını da inceledi. Satın Alma Gücü Paritesi (SAGP) dikkate alınarak paylaşılan verilere göre; Türkiye’de kariyerinin henüz başında bir ilk ve ortaokul öğretmeni yıllık 27 bin 285 dolar kazanç elde ediyor. Lisede 30 bin dolara kadar yükseliyor. 

LÜKSEMBURG, İSVİÇRE VE ALMANYA ZİRVEDE
Her üç düzeyde de öğretmenlerin en çok kazandığı ülkeler 50 bin doların üstüne çıkan Lüksemburg, İsviçre ve Almanya oluyor. Lüksemburg’ta mesleğe yeni adım atan genç bir eğitimcinin yıllık kazancı 110 bin doları geçiyor. 

SON SIRADA LETONYA
Üç seviyede de en düşük kazançlar ise 10 bin doların altında kalan Letonya’da. Ayrıca Slovakya ve Macaristan da OECD ülkeleri içerisinde öğretmenlerine en az maaş veren ülkeler arasında. 

FİNLANDİYA DA İLK 10’DA YOK
OECD’nin 3 yılda bir düzenlediği 15 yaş düzeyindeki öğrencileri matematik, fen bilimleri ve okuma alanlarında değerlendiren PISA’da (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) Estonya ile birlikte en iyi performansı gösteren Finlandiya, öğretmen maaşlarında ilk 10’a giremiyor. ‘Eğitim ütopyası’nda bir yıllık öğretmen kazançları 45 bin doların üstüne çıkmıyor. Estonya’da da öğretmenlerin yıllık kazançları Türkiye’nin gerisinden kalıyor. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akdeniz'de Katar Amerika ortaklı şirket doğalgaz buldu
Akdeniz'de Katar Amerika ortaklı şirket doğalgaz buldu
Trump'tan Suriye Açıklaması
Trump'tan Suriye Açıklaması