Katar, resmen ilan etti! Ve para ödeniyor!

Katar, resmen ilan etti! Ve para ödeniyor!

Doha yönetimi, uluslararası tecritin etkilediği şirket ve şahısların uğradığı maddi mağduriyeti karşılayacak. Halihazırda ablukadan en çok etkilenen şirket Qatar Airways, inşaat sektöründe ise 2 milyar dolarlık sözleşme zararı var. Suudi Arabistan ve diğer ülkelerden sınır dışı edilen Katarlı öğrenciler de büyük bir kitlesel mağduriyet grubu.

11 Temmuz 2017 - 00:57

Suudi Arabistan'ın başını çektiği ülkeler tarafından yalnızlaştırılan Katar, güçlü ekonomisiyle yaptırımlara meydan okuyor. 340 milyar dolarlık rezervi bulunan ülke, ambargodan etkilenenlerin zararını karşılayacak.

'Tazminat Talebi Komisyonu Merkezi', Boykottan zarar gören kamu ve özel sektörler ile kişilerin tüm şikayet, dilekçe ve dava dosyalarını kabul edecek.

Katar Başsavcısı Ali bin Fetais el Meri, ablukadan en çok Katar havayolu şirketi Katar Havayolları ile bulundukları ülkelerden sınır dışı edilen Katarlı öğrencilerin etkilendiği bilgisini verdi.

35 günlük dönemde yaklaşık 2 milyar dolarlık sözleşme yaptırımlardan zarar gördü, öne çıkan sektör ise inşaat.

Katar başsavcılığının başkanlığını yaptığı komisyonda, dışişleri ve adalet bakanlıklarından da üyeler bulunuyor. Katar Adalet Bakanı Muhennedi, "Komisyon, tüm olayları izleyecek, zararın derecesi ne olursa olsun mazlumlar için adaleti sağlamak ve zararlarını tazmin etmek amacıyla bütün negatif gelişmeleri titizlikle ele alacak" dedi.

Tillerson Ortadoğu turunda

5 Haziran tarihinde Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından tecrit edilen Katar, söz konusu tarihten bugüne kadar rahatlıkla ayakta kalmayı başardı. Türkiye ve İran'ın desteğini alan Doha yönetimi, son olarak 13 maddelik talep listesini geçen hafta reddetmişti. Listede dikkat çeken istekler arasında, Türkiye'nin askeri üssünün kapatılması ve ünlü haber kanalı Al Jazeera'nin yayınlarının durdurulması yer alıyordu.

Katar karşıtı blok, Doha yönetimini 'terör'e destek vermekle suçluyor. ABD Başkanı Donald Trump, krizin patlamasından hemen sonra attığı Twitter mesajlarında düğmeye kendisinin bastığını itiraf etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bugünden itibaren dört günlük Körfez turuna başlıyor. Tillerson, Katar, Suudi Arabistan ve Kuveyt liderleriyle bir araya gelecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akdeniz'de Katar Amerika ortaklı şirket doğalgaz buldu
Akdeniz'de Katar Amerika ortaklı şirket doğalgaz buldu
Trump'tan Suriye Açıklaması
Trump'tan Suriye Açıklaması