Yetkililer açıkladı: En az 58 ölü, yüzlerce yaralı

ABD'nin Las Vegas kentindeki konserde silahlı saldırı dehşeti! 64 yaşındaki saldırgan Stephen Paddock, otelin 32. katından kalabalığın üzerine ağır silahla ateş açtı. Korkunç saldırıda ölü sayısı 58'e yükseldi.


Yetkililer açıkladı: En az 58 ölü, yüzlerce yaralı

as Vegas'ta saldırı dehşeti! 64 yaşındaki emekli Stephen Paddock, otel odasında bulundurduğu 10 adet uzun namlulu silahla Mandalay Bay Otel'in 32. katından konser alanındakilere kurşun yağdırdı. ABD'nin Route 91 Harvest isimli müzik festivalinde düzenlenen silahlı saldırıda ölü sayısı 58'e yükseldi. Yaralı sayısı ise 500'den fazla. Saldırganın intihar ettiği açıklandı. Reuters, terör örgütü DEAŞ'ın sosyal medya platformundan saldırıyı üstlendiğini duyurdu. FBI ise saldırganın DEAŞ bağlantısı olmadığını açıkladı. 

0'den fazla kişiyi katleden Stephen Paddock'un Las Vegas'ın 90 dakika dışında, 2015 yılında 400 bin dolara satın aldığı bir evde Marilou Danley ile birlikte yaşadığı aktarıldı. Avlanmayı çok sevdiği ve pilot lisansı bulunduğu aktarılan saldırganın geçmişte bir suç kaydı bulunmadığı açıklandı. 

Saldırganın erkek kardeşi Eric Paddock, kardeşinin silah meraklısı olmadığını iddia ederek “O silahları hangi cehennemden almış? Askeri ya da benzeri bir geçmişi yok. Mesquite’de bir evde yaşayan bir adam, aracıyla gider Las Vegas’ta kumar oynar, burritos yerdi” dedi.

Olay esnasında konser alanında olan bir şarkıcı, saldırının en az 10 dakika boyunca sürdüğünü söyledi. Saldırganın kardeşi Eric Paddock ise yaptığı açıklamada ailesinin son derece şaşkın olduğunu belirterek "O sadece normal bir insandı, onu bu saldırıya iten şeyin ne olduğu hakkında hiçbir şey bilmiyoruz" diye konuştu. 

DEAŞ ÜSTLENDİ, ABD DİKKATE ALMADI

Yetkililer terör örgütü DEAŞ'ın saldırıyı üstlenmesine ilişkin açıklamayı dikkate almadıklarını ancak saldırının DEAŞ ile ilgisi olup olmadığı konusunun araştırıldığını belirterek henüz doğrulanmadığını kaydettiler. ABD'li iki üst düzey yetkili, saldırganın biri terörist grupla bağının olmadığını söyledi. 

FBI ise daha sonra yaptığı açıklamada saldırganın DEAŞ bağlantısı olmadığını açıkladı. FBI yetkilisi şu anda saldırı ile ilgili olarak vardıklarını sonucun hiçbir uluslararası terörist grup bağlantısı olmadığı şeklinde olduğunu belirterek, saldırgan Stephen Paddock'un DEAŞ'la bağlantılı olduğu iddiasını reddetti. FBI yetkilisi, soruşturmanın çok derin ve detaylı yapılacağını ifade etti.