Verilen karara Neresinden baksak ( usta öğretici tarafından mı? yoksa öğretmenlerimizin tarafından mı?)

Yıllarca (en az 15 yıl) Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan usta öğreticilerin tarafından bakıldığında usta öğreticiler mağdur mu? olacak.


Verilen karara Neresinden baksak ( usta öğretici tarafından mı? yoksa öğretmenlerimizin tarafından mı?)

Haberler kamu editörü, Halk Eğitim Merkezlerinde  yaklaşık 16 yıl çalışan Usta Öğretici Yaşar AYABAKAN'a sordu.

Bir usta öğreticinin penceresinden bire bir yaptığımız röportaj;

Verilen karar sizleri nasıl etkiliyecek?

usta öğretici Ayabakan;

Danıştay, usta öğretici olarak görev yapan öğreticileri mağdur duruma düşürecek bir karar verdi. Usta öğreticiler bağımsız sınıflarda görev yapamaz kararını Eğitim-Sen sendikasının yürüttüğü davanın sonucu olarak verdi. Danıştay tabiki bu kararını kanunların verdiği ve yasalarda öne sürülen yönetmeliklerin hepsini inceleyerek verdi. Buraya kadar sorun yok oysaki Milli Eğitim Bakanlığı ise usta öğreticileri görevlendirirken öğretmen ihtiyacının karşılanmadığı ve yetirsiz olduğu zamanlarda usta öğretici görevlendirir, yönetmeliğine dayanarak usta öğreticileri yıllar öncesinden öğretmen açığı olduğu zamanlarda, görevlendirmeye başladı, sorun şu şimdi öğretmenlerimiz var,  artık usta öğreticiler kapı dışarı denmesi mi? gerekiyor, yoksa hükümetlerin, eskiden böyle bir ihtiyaç olduğundan sizleri çalıştırdık, şimdi ihtiyacımız karşılayacak öğretmenleri yetiştirdik ama sizleride mağdur durumda bırakmayacağız demeleri mi? gerekiyor. Yıllarca havada kalan bu sorunun cevabını ivedilikle açıklarmı? bilinmez. 

Hükümete düşen net bir şekilde sizler görevlendirilmeyeceksiniz, başınızın çaresine bakın mı ? olacak, yoksa hiç bir şekilde sizleri ve ailenizi mağdur durumda bırakmayacaz, sizlerin haklarınıda vereceğiz sözümü olacak bilinmez.

Tüm bunlardan yanısıra yıllarca üniversitelerde okuyup bitiren ve şimdi bu açığı kapatmayı bekleyen öğretmenlerimizin penceresinden baktığımız zaman onlarda haklı, çünkü doğal olarak onların yerlerini işkal ediyoruz, biz usta öğreticiler. Şimdi hükümet tamam öğretmenlerimiz, okudular onların hak ettiği yerlerde usta öğreticiler var demelerimi doğru, 15 yıl önce ihtiyacı karşılayan usta öğreticilerin gösterdikleri özverimi doğru, evet onlarda doğru. O zaman iki doğrudan birini mi? tercih edecek hükümet, yoksa doğru olan iki kesiminde haklarını verecekler mi?  iki ucu eğri olan sopayı. kim düzeltecek? Mahkemelirimizin verdiği kararlar, 15, 20 yıl usta öğretici olarak çalışan öğreticilerin verdikleri belgeleri ve eğitimleri geçersiz mi? sayacak.

Benim görüşüm, hükümetimiz, ne öğretmenlerimize nede yaklaşık 15, 16 yıldan fazla çalıştırdığı usta öğreticilerini mağdur etmeyecekleri yönünde ki inancımı taşımamdır. Bu fırsatı bana verdiğiniz için haberlerkamu sitesine teşekkürlerimi sunuyorum. 

Yaşar AYABAKAN

USTA ÖĞRETİCİ

Danıştay kararının metni için tıklayınız